Generální oprava frézky Fritz Werner

31 Bře

Skupinu mých strojů rozšířila příjemná frézka Fritz Werner 3.230. Model, který se vyráběl přibližně od druhé poloviny třicátých let do let padesátých, spatřil světlo světa v továrně na stroje v Berlíně. Společnost Fritze Wernera, kterou v roce 1896 založil v Berlíně Dr. e.h. Friedrich Carl Werner, byla pojmenována po jeho synovi Fritzovi. Werner byl vysoce kvalifikovaný strojní inženýr, který dříve pracoval v arzenálu německého císaře a měl bohaté zkušenosti s vojenskými zbraněmi a municí. Během mnoha desetiletí vyráběl Fritz Werner širokou škálu frézek pro nástrojárny, opravny a výrobu. Kromě toho Werner konstruoval na zakázku jednoúčelové stroje podle konkrétních požadavků zákazníka, například na frézování lopatek turbín proudových motorů nebo stroj schopný vytvářet čtvercové a eliptické otvory v dlouhých obrobcích. Nabízena byla široká škála příslušenství včetně drážkovacích hlav, vertikální a univerzální dvojité otočné vertikální hlavy, poháněná ramena s vnitřním ozubením pro přeměnu horizontálních strojů na plně funkční vertikální zařízení, univerzální, polouniverzální a ručně ovládané vertikální a horizontální dělicí hlavy, automatický indexovací mechanismus pro posuv stolu, strojní svěráky všeho druhu atd. Na rozdíl od mnoha konkurenčních výrobců označoval Werner své obráběcí stroje vždy přesným typem modelu, takže bylo mnohem snazší přesně určit, která verze je která.

Náš model reprezentuje vertikální frézku Fritz Werner velikosti 1, vedenou pod označením 3.230. Stůl disponuje velikostí 700 mm x 225 mm s použitím strojních posuvů 400 mm podélného pojezdu a 220 mm v příčném posuvu (náš stroj má strojní posuv pouze v podélném směru, jedná se patrně o „chudší verzi“ modelu). Vertikální posuv 400 mm byl vždy pouze ruční. Každý převod má 8 rozsahů pro každou ze tří rychlostí motoru, které se pohybovaly od 10 do 480 mm za minutu. K dispozici je 9 otáček vřetena v rozmezí 96 až 1500 ot./min. nebo volitelně 192 až 3000 ot./min. Pohon zajišťuje motor o výkonu 2 hp a frézka váží necelou jednu tunu.

Originální fotografie stroje z výrobní propagace závodu. Zdroj: URL: Frézky Werner (lathes.co.uk)

Elektrickou výzbroj pro Wernera zajistila společnost Siemens – Schuckert. Sestává se z elektromotoru o třech vinutích, mohutného vačkového přepínače vinutí a rozvodné skříně s pojistkami, stykači a trafem s možností přepínání levého a pravého chodu vřetene.

Nálezový stav stroje

Nálezový stav stroje odpovídal výrobnímu, včetně barvy a popisků. Jediné, co bohužel chybělo, byla rozvodná skříň s pojistkami, stykači a trafem. Vzhledem k tomu, že stroj bude používán v rámci muzejních oprav, a musí tedy splňovat veškeré současné požadavky na bezpečnost provozu, byl zvolen následující postup rekonstrukce:

 • vše, co se zachovalo, bude uvedeno generální opravou do stavu, odpovídajícímu výrobě.
 • co se nezachovalo, bude implementováno do stroje sice s odkazem na jeho historický původ, ale za použití moderních bezpečnostních prvků. Znamená to tedy, že bude použita téměř originální litinová skříň rozvaděče, umístěná na shodné místo, ale osazena moderními elektrotechnickými prvky.
 • navíc bude stroj osazen ovládacím panelem, který bude obsahovat následující ovládací prvky v napěťovém okruhu 24V
  • Tlačítko zapnuto / vypnuto
  • Tlačítko centrálního vypínání stroje
  • Tlačítka změny směru otáček vřetene
  • Ovládání elektrických koncových spínačů stolu s kontrolkou stavu
  • Tlačítka spouštění a vypínání čerpadla chladící emulse s kontrolkou stavu
  • Přepínač ovládání strojního osvětlení
Jedna z posledních skříněk od ZSE Praha, kterou jsme ještě zachránili před vyhozením.
Perfektní práci odvedla elektrotechnická firma Elge – elektrocentrum Gepack, která navrhla celou elektrickou výzbroj s ohledem na co nejlepší užitné vlastnosti stroje.

Další fáze oprav stroje znamenala rozebrání dílu, které lze odejmout a jejich odmaštění, očištění, zatmelení (stroj měl díry snad všude, kde bylo možné vrtat, asi za účelem držáků všemožných vedení šňůr od lampiček apod.) a přebroušení. Barva byla vybrána podle vzorníku RAL, aby odpovídala výrobnímu odstínu.

Dále bylo repasováno čerpadlo emulse, u kterého byla vyměněna ložiska. Celý stroj byl zrevidován, odstraněny netěsnosti, vyčištěna všechna převodová soustrojí a vyměněny kapaliny. Systém rozvodu chladící emulse byl dle originálního postaven znovu a z nových dílů.

A práce je hotova.
Již v pracovním nasazení 🙂

Frézka byla dále vybavena děličkou a různými strojními svěráky. Nyní je připravena podílet se na opravách dalších starých strojů.