Vnější rozvod

30 Čvn

Přenos výkonu je mechanický, a to za pomoci spojnic, pohánějících obě nápravy. Uprostřed spojnice, mezi první a druhou nápravou, se nachází jalový hřídel. Ten je spojen přímo s převodovou skříní. Levá a pravá spojnice jsou totožné, vždy z jednoho celku. … Číst více »

Motor a motorový prostor

28 Čvn

Lokomotiva je osazena standardním, dá se říci legendárním motorem 2VD 14,5/12 SRL. Nejedná se o původní motor, protože všechny tyto stroje byly výrobcem produkovány s vestavěným vertikálním dvouválcovým čtyřtaktním dieselovým motorem typu 16 V 2 typu Aktivist o výkonu 30 … Číst více »

Opravy v budce Ns2f

17 Čvn

Na tomto místě budu postupně publikovat novinky v oblasti opravárenských prací v prostoru kabiny strojvůdce. Pokud se bude jednat o opravy, přesahující do jiných témat (např. elektroinstalace), naleznete pak podrobnosti k těmto opravám ve vyhrazených sekcích tohoto webu. Oprava pultu … Číst více »

Z historie továrny v Babelsbergu

21 Kvě

Většině z vás, co se orientujete v historii výroby lokomotiv na evropském kontinentu je patrně známa skutečnost, že lokomotivka VEB Lokomotivbau Karl Marx v Babelsbergu je nástupnickou organizací slavné ikony v oblasti výroby (nejen) úzkorozchodných trakčních vozidel, fy. Orenstein Koppel. Poté, co byla tato … Číst více »

Karosářské práce

9 Kvě

Lokomotiva je postupně rozebírána. Jako první na řadu přišly kryty motorového prostoru, které bylo nutné nejprve srovnat, vybrousit korozi a mnohdy i vyvařit praskliny. Některé kryty vypadaly, jako když byly přejety automobilem, nebo pošlapány. Přeci jen skoro sedmdesátiletá historie stroje … Číst více »

Značení

9 Kvě

Popravdě, snad žádný stroj nedisponuje takovým množstvím štítků, precizně odlitých ze slitiny hliníku a obsahující mnohdy dlouhé popisy funkcí, jako Ns2f. Zřejmě se zde projevila německá důslednost a lokomotiva si s sebou nese něco jako přehledný návod k použití ve … Číst více »

Elektrické díly pro Ns2f

26 Led

Postupně jsou získávány historické díly, odpovídající vznikem a provedením těm, co by se mohly vyskytovat na lokomotivě v průběhu padesátých let minulého století. Konkrétně se jedná o klakson 24V, návěstní svítilny (budou použity stojaté svítilny, které nemají specifickou levou a … Číst více »

Převoz LKM Ns2f na místo opravy

26 Led

Dne 24. 1. 2023 byla lokomotiva Ns2f převezena do dílen na místo, kde budu provádět kompletní renovaci. Počátek práce je naplánován na březen tohoto roku. Zejména se bude jednat o vyvázání motoru a jeho generální opravu, kompletní očištění a odrezení, … Číst více »

Vstřikovací čerpadlo pro Ns2f

25 Pro

Jelikož naše mašinka LKM Ns2f dorazila z Drážďan bez vstřikovacího čerpadla (ačkoli se její předchozí majitelé zajisté snažili uchránit ji od výpadů nenechavců tím, že dočasně přivařili víka kapoty motoru, někdo si dal tu práci, víko odřezal úhlovou bruskou a … Číst více »