Z historie továrny v Babelsbergu

21 Kvě

Většině z vás, co se orientujete v historii výroby lokomotiv na evropském kontinentu je patrně známa skutečnost, že lokomotivka VEB Lokomotivbau Karl Marx v Babelsbergu je nástupnickou organizací slavné ikony v oblasti výroby (nejen) úzkorozchodných trakčních vozidel, fy. Orenstein Koppel. Poté, co byla tato společnost 1. dubna 1876 založena v Berlíně jako „Orenstein & Koppel OHG“, byli její majitelé schopni přesvědčit své obchodní partnery o svých schopnostech prostřednictvím chytré a úspěšné obchodní politiky. Pobočky továrny byly založeny v mnoha německých a evropských městech a jejich lokomotivy a příslušenství byly vyváženy do celého světa.

Kulaté budově, připomínající šapitó, se přezdívalo „cirkus“. Povšimněte si zajímavých strojů ve výrobě.

Lokomotivku založili židovští podnikatelé Benno Orenstein a Arthur Koppel na nevyužívaném místě jižně od Großbeerenstraße v tehdejším městě Neuendorf ve stanici Drewitz. Továrna představuje důležitou součást rozvoje průmyslové oblasti v Nowawes a tím i historie Postupimi.

Již 1. dubna 1899 byla v Babelsbergu zahájena výroba lokomotiv. Závod se 425 pracovníky zpočátku vyráběl polní železnice pro vojenskou dopravu. Jeho výstavba přispěla ke konečnému úpadku tradičního textilního průmyslu, který se datuje v Nowawes od poloviny 18. století. 

Před zahájením výroby se však společnost přejmenovala na Nowawes a přijala přívlastek AG für Feld- und Kleinbahnen-bedarf, dříve Orenstein & Koppel (AG = akciová společnost). Oba podnikatelé se rozešli v roce 1885, aby mohli pracovat na různých projektech. Zatímco Orenstein začal vyrábět lehké železniční lokomotivy v Berlíně – Schlachtensee od roku roce 1892, Koppel se věnoval zahraničnímu obchodu „Orenstein & Koppel OHG“ pod názvem „Arthur Koppel AG“ a již v roce 1896 vyráběl elektrické lokomotivy. Tato část podnikání skončila v roce 1908 smrtí Arthura Koppela. Benno Orenstein integroval akciovou společnost svého zesnulého obchodního partnera do společnosti, která nyní nesla název „Orenstein & Koppel – Arthur Koppel AG“. Výroba lokomotiv však přerušena nebyla. V roce 1913 pracovalo jen v Nowawes 1 500 dělníků a 5 000. lokomotiva sjela z montážní linky. V roce 1930, čtyři roky po smrti Benna Orensteina, společnost přešla z parních na motorové lokomotivy pod vedením jeho syna a nástupce Alfreda Orensteina.

Uchvácení moci národními socialisty přineslo Orensteinovi a Koppelovi mnoho nových zakázek. Protože však majitelé byli Židé a jako takoví měli být vytlačeni z hospodářství, byla společnost v roce 1935 násilně vyvlastněna a umístěna pod svěřeneckou správu. Alfred Orenstein poté emigroval do Jižní Afriky. Sloučením měst Nowawes, Neubabelsberg a Klein-Glienicke do města Babelsberg byla továrna na lokomotivy v Nowawes od roku 1938 přejmenována na „Orenstein & Koppel Werk Babelsberg“. Počátkem roku 1940 byla jména zakladatelů židovského podniku vymazána. Nicméně název společnosti, který byl změněn na „Maschinenbau- und Bahnbedarfs AG“ (MBA), zpočátku stále obsahoval dodatek „dříve Orenstein & Koppel“.

Továrna v Babelsbergu přežila bombardování 2. světové války, ale lokomotivy se zde prozatím nevyráběly. Ale již v červenci 1945 zde byla výroba obnovena a 30. dubna 1947 opustila tovární haly první poválečná lokomotiva. Již 2. července 1946 získala státní továrna zpět své jméno „Lokomotivfabrik Orenstein & Koppel Babelsberg“. Jen o dva roky později, 18. března 1948, byla společnost znovu přejmenována. „VEB Lokomotivbau Karl Marx Babelsberg“ a vyráběla parní a dieselové lokomotivy až do roku 1976. V následujících letech firma přešla na výrobu vzduchotechniky a chlazení. V roce 1992 byla firma uzavřena a výrobní haly chátraly.

Po mnohaletém dočasném užívání areálu společností Filmstudio Babelsberg AG má být areál v příštích letech zrekonstruován v souladu s požadavky, kladenými na historické památky, a to s cílem působení hotelu a společností z oblastí IT a mediálního průmyslu, kterým je město Babelsberg koneckonců proslaveno.

Zdroje:

Obrázek: Montážní hala v Orenstein & Koppel (01.04.1930) Foto: neznámý autor (c) Postupimské muzeum – Fórum pro umění a historii

Lokomotiv-Werk Orenstein & Koppel – Historické památky Postupim. Geschichtsorte. http://www.geschichtsorte.de/lokomotiv-werk-orenstein-koppel/