Karosářské práce

9 Kvě

Lokomotiva je postupně rozebírána. Jako první na řadu přišly kryty motorového prostoru, které bylo nutné nejprve srovnat, vybrousit korozi a mnohdy i vyvařit praskliny. Některé kryty vypadaly, jako když byly přejety automobilem, nebo pošlapány. Přeci jen skoro sedmdesátiletá historie stroje musí být někde znát. Nicméně veškeré kapotáže motorového prostoru budou zachovány původní a budou na nich provedeny pečlivé renovátorské práce.

Pro lakování byl zvolen následující koncept:

  • Kapotáž lokomotivy a budka zelená
  • Střecha lokomotivy černá
  • Vnitřní plochy kapotáže, motor a příslušenství šedá
  • Interiér budky černý / šedý
  • Rám černý, narážedla černá
  • Protizávaží náprav červená
  • Spojnice přírodní, tj. broušený kov

Lokomotivy z výroby vycházely ve třech provedení – hnědý (červenohnědý) nátěr a dva typy zeleného nátěru. V Čechách a na Slovensku se zatím žádná z lokomotiv této řady nevyskytuje, ale v sousedních zemích, zejména v Německu, jezdí většina strojů buď v barvě hnědé, nebo je jejich vlastníci vyzdobili dle své fantazie (koneckonců i naše je nyní modrá). My se však pokládáme za muzejníky a chceme, aby stroj po rekonstrukci byl poplatný určitému období provozu a též barevnému schématu, který je věrohodný. Samozřejmě již asi nedopátráme, v jakém kabátku jezdila právě tato naše mašinka (i když při odstraňování laku zatím narážíme na červenohnědý odstín).

Poznámka: Zatímco na krytech motorového prostoru jednoznačně identifikujeme RAL 8012, je ale jisté, že ne všechny kryty, pokud vůbec, jsou původní. Naprosto úžasná informace na nás vyplynula až v momentu, kdy jsme rozebírali budku – na kostře z úhelníkových profilů „L“ se objevil jako spodní nátěr patrně RAL 6002!

Na tomto místě se s vámi podělíme o výrobu zadní stěny budky a její střechy. Na snímku vidíte náš CNC plasmový řezací portál a na něm již z jednoho kusu vyřezané nové díly. Používáme shodný plech jako výrobce o tloušťce 3 mm. Jsme schopni řezat materiál do tloušťky 40 mm. Do oken přijdou sendvičové rámy, podobné jako u většiny parních lokomotiv. Vzhledem ke stavu současných rámů budeme nuceni dle originálu připravit 4ks replik, které následně zasklíme dvouvrstvým lepeným bezpečnostním sklem. Zde již máme zkušenosti s výrobou okenních rámů pro naši BS-80.

Kapota je opískována a do základního nátěru vyvedena ve firmě VMJ Štětí. Zároveň dojde k opískování naftové nádrže (pouze z dokumentárního hlediska, protože bude vyrobena zcela nová dle originálu) a písečníku. Malou komplikací je, že písečník je do kapoty zanýtován, zatímco naftová nádrž drží jen čtyřmi šrouby.

Opískování a natření základem není finální podobou. Jde o to, aby v dalších měsících opískované díly nepodlehly korozi. Kapotáž se bude ještě upravovat – vloží se nová nádrž, její hrdlo se také vytvoří nové, vykrouží se otvor pro výfuk (protože současný je autogenem velmi nehezky vyříznutý), upraví se hrdlo písečníku a vyrobí nová, dle historických pramenů vizuálně shodná příklopka, vyřeže se lem deklu nad motorem a vyvaří se nový, vytvoří se nový poklop, změní se systém úchytů bočních dveří, odpovídající vzniku stroje. No je toho ještě dost 🙂