Generální oprava frézky Fritz Werner

31 Bře

Skupinu mých strojů rozšířila příjemná frézka Fritz Werner 3.230. Model, který se vyráběl přibližně od druhé poloviny třicátých let do let padesátých, spatřil světlo světa v továrně na stroje v Berlíně. Společnost Fritze Wernera, kterou v roce 1896 založil v … Číst více »

Gmeinder – příprava rámu

12 Bře

Narážedla byla demontována, což umožnilo jejich nástřik i z vnitřní strany, což platí i o rámu. Povšimněte si předního narážedla, které je svázáno mohutným plechovým pásem. Je to důsledek historické opravy puklé litiny. Ozubená kola jsou překvapivě v dobrém stavu. … Číst více »

Rozložení stroje, pískování, karosářské práce

20 Úno

První série fotografií zachycuje kompletní rozbor stroje. Poněvadž se jedná o opravu generální, nezůstane kámen na kameni. Trochu mi při pohledu na včera ještě „celou“ lokomotivu bylo smutno. Nicméně, na konci všeho bude kompletní „ozdravná kůra“. Kromě jednotlivých částí karosérie … Číst více »

Vnější rozvod

30 Čvn

Přenos výkonu je mechanický, a to za pomoci spojnic, pohánějících obě nápravy. Uprostřed spojnice, mezi první a druhou nápravou, se nachází jalový hřídel. Ten je spojen přímo s převodovou skříní. Levá a pravá spojnice jsou totožné, vždy z jednoho celku. … Číst více »

Motor a motorový prostor

28 Čvn

Lokomotiva je osazena standardním, dá se říci legendárním motorem 2VD 14,5/12 SRL. Nejedná se o původní motor, protože všechny tyto stroje byly výrobcem produkovány s vestavěným vertikálním dvouválcovým čtyřtaktním dieselovým motorem typu 16 V 2 typu Aktivist o výkonu 30 … Číst více »

Opravy v budce Ns2f

17 Čvn

Na tomto místě budu postupně publikovat novinky v oblasti opravárenských prací v prostoru kabiny strojvůdce. Pokud se bude jednat o opravy, přesahující do jiných témat (např. elektroinstalace), naleznete pak podrobnosti k těmto opravám ve vyhrazených sekcích tohoto webu. Oprava pultu … Číst více »

Z historie továrny v Babelsbergu

21 Kvě

Většině z vás, co se orientujete v historii výroby lokomotiv na evropském kontinentu je patrně známa skutečnost, že lokomotivka VEB Lokomotivbau Karl Marx v Babelsbergu je nástupnickou organizací slavné ikony v oblasti výroby (nejen) úzkorozchodných trakčních vozidel, fy. Orenstein Koppel. Poté, co byla tato … Číst více »

Karosářské práce

9 Kvě

Lokomotiva je postupně rozebírána. Jako první na řadu přišly kryty motorového prostoru, které bylo nutné nejprve srovnat, vybrousit korozi a mnohdy i vyvařit praskliny. Některé kryty vypadaly, jako když byly přejety automobilem, nebo pošlapány. Přeci jen skoro sedmdesátiletá historie stroje … Číst více »

Značení

9 Kvě

Popravdě, snad žádný stroj nedisponuje takovým množstvím štítků, precizně odlitých ze slitiny hliníku a obsahující mnohdy dlouhé popisy funkcí, jako Ns2f. Zřejmě se zde projevila německá důslednost a lokomotiva si s sebou nese něco jako přehledný návod k použití ve … Číst více »

Turbodynamo Škoda FIS-TD pro lokomotivu řady 464.1

8 Dub

Další renovací, tak říkajíc mimo hlavní směr mé orientace na úzkorozchodná vozidla, byla práce na turbínce Škoda FIS-TD pro „ušatou“. Jednalo se o standardní rekonstrukci, čítající kompletní rozbor stroje, výměnu ložisek, soustružení vyběhlých částí, kompletní vyčištění stroje, vyčištění komutátoru, kompletní … Číst více »