Ferrovia

Ferrovia – společnost pro zachování technických památek, z.s.

Jsme společenství přátel zajímajících se o starou techniku a především o železnici, což vyjadřuje název našeho spolku – Ferrovia. Toto pojmenování bylo převzato po jedné dávno zaniklé firmě, vyrábějící v Radotíně u Prahy vozidla a vybavení průmyslových železnic, přičemž několik vozidel této firmy máme i v naší sbírce. Samotné slovo ferrovia je italského a španělského původu a v překladu znamená železnice.

Hlavním účelem spolku je záchrana, muzejní obnova a prezentace technických památek s prioritním zaměřením na úzkorozchodné průmyslové železnice a dále dokumentační a publikační činnost zaměřená na technické památky.

První soukromé muzejní aktivity zakládajících členů sahají do roku 1992, kdy se jednomu z členů podařilo zachránit torzo oplenového vozíku z lesní železnice v Dětřichově nad Bystřicí. V roce 1996 pak další člen zachránil a získal první lokomotivu – tou byla motorová BN 30 z cihelny v Rosicích u Chrudimi.

V průběhu dalších let se aktivity jednotlivců zaměřovaly na záchranu dalších vozidel a sbírky se rozrůstaly. Bylo jasné, že jednou musí přijít doba, kdy se lokomotivy, vozíky a příslušenství železnic, po léta ukrývané na různých zahradách, garážích a v propůjčených objektech, budou muset začít opravovat. A protože je to pro jednotlivce nesnadný úkol, rozhodli jsme se v průběhu roku 2020 spojit síly a založit za tím účelem spolek Ferrovia. K zápisu našeho spolku do veřejného rejstříku došlo 1.12. 2020.

Více se dozvíte pod tímto odkazem.