Motor a motorový prostor

28 Čvn

Lokomotiva je osazena standardním, dá se říci legendárním motorem 2VD 14,5/12 SRL. Nejedná se o původní motor, protože všechny tyto stroje byly výrobcem produkovány s vestavěným vertikálním dvouválcovým čtyřtaktním dieselovým motorem typu 16 V 2 typu Aktivist o výkonu
30 k. Tento motor ve tvaru písmene V byl válečným vývojem firmy O&K, a později byl vyráběn v různých závodech na výrobu motorů v NDR. Setkáváme se s ním např. v dobové zemědělské technice. Motor je připojen k převodovce. První a druhý rychlostní stupeň jsou v převodovce uspořádány jako vícelamelové mokré spojky a třetí rychlostní stupeň je umístěn jako suchá spojka mimo skříň převodovky.

Hned v prvních letech provozu byly téměř všechny stroje osazeny motorem novým, již zmíněným 2VD 14,5/12 SRL, a to výhradně z produkce motorárny Schönebeck. Tím se změnilo mj. uchycení motoru v rámu lokomotivy, díky vzduchovému chlazení byl demontován chladič a výfuk byl vyveden kapotou na jiném místě, zpravidla v přední pravé části motorové kapoty. Jako pozůstatek páky na dekompresi původního motoru můžeme na čelní kapotě uzřít malý obdélníkový otvor, stejně tak v její vrchní části nalezneme zaslepený otvor po výfuku u kabiny strojvůdce vlevo a též zaslepený otvor dolévání chladící kapaliny do chladiče. Naše lokomotiva nese všechny znaky přestavby z motoru 16 V 2 typu Aktivist na agregát 2VD 14,5/12 SRL.

Výrobce motoruVEB Dieselmotorwerk Schönebeck
Pracovní režimČtyřdobý diesel
Proces spalováníPřímý vstřik
ChlazeníVzduchem
Uspořádání válcůŘadové
Zdvih145 mm
Vrtání120 mm
Kompresní poměr17 : 1
Směr otáčeníVlevo, dle TGL 6863
Průměrná rychlost pístu9,65 m/s při 2000 U/min.
Počet ventilů1 sací a 1 výfukový na válec
Počet válců 2
MazáníTlakové mazání zubovým čerpadlem, 2 filtry
Vstřikovací čerpadlo DEP 2 B
Startér24V / 4 PS
Dynamo28V 25A třífázové s diodovým usměrňovačem

Olejový čistič vzduchu

Stroj je vybaven olejovým čističem vzduchu s předčističem. Součástí čističe je travní, případně kokosová vložka, odpovídající vložkám S1, známých z české provenience. Čistič je zcela repasován, předmětem repase je kompletní vyčištění systému, renovace všech jeho částí a instalace nové vložky. Zde se můžete podívat, jak práce probíhá.

Výfukové potrubí

Na první pohled se zdálo, že vypadá docela dobře. Jakmile jsem však přistoupil k repasi, situace byla zcela jiná. Výfuk víceméně držel po hromadě tmel a barva. Došlo tedy k jeho očištění, rozřezání na jednotlivé části, přičemž bude vyrobena nová vnitřní část tlumiče a celé výfukové potrubí.