Klasická uloženka. Motor, vyrobený v ČKD Hořovice v roce 1988, přičemž za svůj život probručel jen 20 strojových hodin. Nyní, v dubnu 2025, rozhodl předchozí vlastník o jeho likvidaci v kovošrotu. Díky dobrým lidem, kteří si váží odkazu naších předků a nefandí bezmyšlenkovému ničení všeho, co zdánlivě pozbylo smyslu či ekonomickému významu, jsem obdržel avízo o jeho možném osudu. Neváhal jsem a započal aktivity k jeho přesunu na mé pracoviště, přičemž ihned následovala jeho kontrola a částečná repase do provozního stavu.

Parametry motoru:
- Výrobce: ČKD Hořovice, n.p., produkován též pod názvem ŠKODA DIESEL (Škodovy závody, n.p. Plzeň, závod Smíchov).
- Uspořádání: Od dvouválců 2S110 po šestiválce 6S110, náš motor je čtyřválec 4S110
- Maximální výkon: 60 k
- Otáčky: 1000 / 1200 / 1500 ot./min.
- Průměr pístu: 110 mm
- Zdvih pístu: 150 mm
Jedná se o rychloběžný dieselový čtyřválec, čtyřdobý bezkompresorový stojaté konstrukce s přímým vstřikováním paliva do vířivé komory. Během dvou otáček, tj. čtyř dob, odehraje se celý pracovní proces ve všech válcích postupně dle pořadí zapalování. První válec je na straně vodního čerpadla, poslední u setrvačníku.
Skříň motoru je litinová, složená ze dvou částí. Dolní je nádrží na olej, a uzavírá prostor klikového mechanismu. Vrchní ukrývá pouzdra válce, klikový mechanismus, náhon rozvodu, olejové čerpadlo. Po stranách disponuje skříň kontrolními víky.
V Hořovicích, v místě letité výroby těchto motorů, jsme nakoupil všechna těsnění, která jsou třeba při kompletaci motoru. Dále jsem zde získal vložku palivového filtru, kompletní vložku štěrbinového olejového filtru, protože tato se poškodila při demontáži filtru (byla díky mnoholetému odstavení olejem zcela slepena a její spodní část ze slitinu hliníku prostě nevydržela a praskla. Dá se hovořit o štěstí, že na tyto motory pořád existují díly a jsou za přijatelné ceny.
Nádhernou součástí motoru je startér. Jedná se o spouštěč Magneton, v tomto případě nejsilnější typ o výkonu 6 k, poskytující 24V. Tyto spouštěče se standardně dodávaly na motory 6S110, dle mých podkladů motory 4S110 disponovaly spouštěčem o výkonu 4 k. Nicméně, vzhledem k původnímu určení motoru jako dieselagregátu na strategickém místě výrobce patrně sestavu celkově předimenzoval. Vzhledem k dlouhodobému odstavení jsem spouštěč rozebral, vyčistil, zrevidoval a nakonzervoval.
Další nedílnou součástí motoru je dynamo. Použil jsem též typ Magneton, 150W. Ke spouštěči se skvěle hodí a bude tvořit synergický celek, což dodá věrnost celé rekonstrukci. Dynamo nebylo součástí motoru, zajistil jsem ho plně repasované od jednoho skvělého elektrotechnika z Rakovnicka.

Následovala repase filtrů, a to jak palivového, tak olejového štěrbinového. Na posledních fotografiích pak vidíte zkompletovaný motor. Do budoucna bude řešen ještě chladící okruh (otázka, zda ponechám olejový chladič, jaký kapalinový chladič bude pro konfiguraci vhodný, zda použiji současné vodní čerpadlo atp). To také záleží na typu zástavby do konkrétního stroje (lokomotivy). V tuto chvíli se však již rýsuje možnost jeho dalšího využití. O tom ale jindy a v jiné části těchto webových stránek 😉













































